Haku Team-TR valmennustiimiin syksylle 2020

Team-TR on Artukaisten Ratsastuskoulun valmennusryhmä joka perustettiin alkuvuodesta 2019. Tiimin tarkoituksena on tarjota kilpailemisesta ja valmentautumisesta kiinnostuneille tuntiratsastajille mahdollisuus päästä kehittymään ja kilpailemaan. Syksyllä 2020 tiimin tavoitteena on kerätä ratsastajille kilpailukokemusta sekä varmuutta radan ratsastamisesta ja löytää sopivat ratsukot kohti kevättä ja ratsastuskouluoppilaiden mestaruuksia 2021.

Tiimiin haetaan tuntiratsastajia, jotka ovat motivoituneita ja sitoutuneita valmennus- ja kilpailutoimintaan. 

 • Valmennustoiminta ei ole syksyllä 2020 ryhmään sidottua, vaan tiimiin valittu saa oikeuden valmentautua tiimihevosellaan tarjotuissa valmennustapahtumissa. Tiimiin haetaan este- tai kouluratsukkona.
 • Syksyn 2020 tavoitteena on löytää ratsastajille sopivat ratsut sekä hankkia kvaaleja kohti kevätkautta ja ratsastuskouluoppilaiden mestaruksia 2021. Tämän vuoksi valmennushevonen saattaa vaihtua valmennuskauden aikana.
 • Valmennustapahtumia järjestetään ulkokaudella tiheämmin ja maneesikaudella maneesikaudella hieman harvemmin, kummassakin lajissa noin 1-4 viikon välein.
 • Tarjolla on sekä ulkopuolisen, että oman valmentajan valmennustilaisuuksia.
 • Tiimiläinen saa varata paikan valmennustapahtumaan GoogleSheet tiedostosta joka jaetaan valmennusryhmään valituille. Valmennustapahtumien osallistujamäärä on rajattu ja seuraavaan ko. lajin tapahtumaan ovat etusijalla edellisestä tapahtumasta ulos jääneet ratsastajat. 
 • Ratsastajaa ei ole velvoitettu tiettyyn määrään valmennustapahtumia. Voit siis valmentautua omien aikataulujesi mukaisesti joko tiheämmin tai harvemmin.
 • Ulkopuolisen valmentajan tapahtumissa ryhmässä voi olla mukana yksityisratsukoita, ryhmäkoko 3-4hlö.  
 • Oman valmentajan tapahtuma toteutuu vain jos vähintään 3 osallistujaa.
 • Valmennukseen valitulla on etuoikeus kilpailla valmennushevosellaan 1 luokka/valmennuslajin kilpailu Artukaisissa.

 

 • Ulkopuolinen valmentaja
  • 70€ / kerta
  • Max 4 ratsukkoa / valmennustapahtuma
 • Seuran oma valmentaja
  • 50€ / kerta
  • Max 4 ratsukkoa / valmennustapahtuma

 

Tiimiin haetaan oheisella lomakkeella. Tiimin valitsee Turun Ratsastajat Ry:n johtokunta kuultuaan seuran ratsastuksenopettajia. 

Valmennukset laskutetaan jälkikäteen. Lisäksi kilpailupäivistä peritään hevosvuokrat hinnaston mukaisesti.

Hakemukset jätetään ratsastuksenopettajille viimeistään 25.7.2020 ja toiminta alkaa elokuussa.

Mikäli kiinnostuit tiimistä, keskustele ratsastuksenopettajasi kanssa sopivista hevosvaihtoehdoista. Liitteenä hakemuslomake sekä tiimin tarkemmat säännöt.

Valmennusterveisin

Turun Ratsastajat – Åbo Ryttare ry:n Johtokunta

Hakemuslomake Team-TR Syksy 2020

Team-TR Säännöt syksy 2020